
| BlackBerry Storm 9500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, September. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112.5 x 62.2 x 14 mm (4.43 x 2.45 x 0.55 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~185 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| Chipset | Qualcomm MSM7600 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB 128MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| BlackBerry maps Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP3/WMA/eAAC+ player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice dial/memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.57 W/kg (head) 0.50 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.47 W/kg (head) 0.27 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |