
| BlackBerry Storm3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 6.1 |
| CPU | 1.2GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP3/WMA/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |