
| BlackBerry Playbook - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 194 x 130 x 10 mm (7.64 x 5.12 x 0.39 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry Tablet OS |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 3 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Micro HDMI port Document viewer Media player MP3/WMA/AAC+ Video player DivX/WMV/XviD/3gp Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 5300 mAh battery |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.41 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.69 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |