
| BlackBerry Pearl 8130 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, October. Released 20078 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 50 x 14 mm (4.21 x 1.97 x 0.55 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Keyboard | Half-QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.6 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 260 pixels (~161 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32MB RAM, 64MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP4/WMV/H.264 player MP3/eAAC+/WMA player Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 3 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |