
| BlackBerry Pearl 8100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 50 x 14.5 mm (4.21 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight | 89.5 g (3.14 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.6 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 260 pixels (~161 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Media player SureType keyboard software Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red |
| Price | About 200 EUR |