
| BlackBerry Pearl 3G 9105 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 900 / 1700 / 2100 | |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, April. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 50 x 13.3 mm (4.25 x 1.97 x 0.52 in) |
| Weight | 93.6 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.25 inches, 16.2 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 400 pixels (~239 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 5, upgradable |
| CPU | 624 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Dedicated music keys | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| BlackBerry maps Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 432 h (2G) / Up to 312 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Music play | Up to 30 h |
| Misc | |
| Colors | Piano Black, Opal Pink, Royal Purple, Flash White, Red Gradient |
| SAR | 1.37 W/kg (head) 1.06 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.67 W/kg (head) 1.03 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |