
| BlackBerry Curve 9380 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 900 / 1700 / 2100 | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 60 x 11.2 mm (4.29 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~188 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 806 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Carrier dependent |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Proximity |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLACplayer MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery (JM-1) |
| Stand-by | Up to 360 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Music play | Up to 30 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.38 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.09 W/kg (head) 0.59 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |