
| BlackBerry Curve 8980 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.6 mm (4.29 x 2.36 x 0.54 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 5.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| BlackBerry maps MP3/AAC/AAC+/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Photo viewer Voice dial/memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.64 W/kg (head) 0.66 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |