
| BlackBerry Curve 8520 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, July. Released 2009, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 5.0 |
| CPU | 512 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Dedicated music keys | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 408 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.22 W/kg (head) 0.83 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.02 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |