
| BlackBerry Curve 3G 9330 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 5.0, upgradable |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB RAM, 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Dedicated music keys | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS; BlackBerry Maps |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 252 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Music play | Up to 15 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Pink |
| SAR | 1.28 W/kg (head) 0.74 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |