
| BlackBerry Bold 9650 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| CDMA/EVDO Rev A 800/1900 | |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, April. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 62 x 14 mm (4.41 x 2.44 x 0.55 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| BlackBerry maps Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP3/WMA/eAAC+ player MP4/H.263/WMV player Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 312 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Music play | Up to 18 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.35 W/kg (head) 0.50 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.68 W/kg (head) 0.27 W/kg (body) |
| Price | About 60 EUR |