
| BlackBerry A10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 - for Verizon | |
| 3G bands | HSDPA |
| CDMA2000 1xEV-DO - for Verizon | |
| 4G bands | LTE - all versions |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 140.7 x 72 x 9.4 mm (5.54 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | - |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 10.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960Pro Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| HDMI port BlackBerry maps Organizer Document viewer Photo viewer MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC player DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 player Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |