
| BlackBerry 8707v - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 69.5 x 19.5 mm (4.33 x 2.74 x 0.77 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~27.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| CPU | Intel PXA901 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 64MB 16MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Organizer Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery (C-S2) |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |