
| BlackBerry 7290 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 74.5 x 22 mm (4.45 x 2.93 x 0.87 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~23.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 160 pixels, 3:2 ratio (~111 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32MB 4MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Cosmos Black, Satin Blue, Steel Blue |