
| BlackBerry 7130c - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 56 x 18 mm (4.53 x 2.20 x 0.71 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 18.5 cm2 (~28.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 260 pixels (~147 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| CPU | Intel XScale 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 64MB 16MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Document viewer (Word, Excel, Powerpoint, PDF) SureType keyboard software Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery (C-S2) |
| Stand-by | Up to 430 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |