
| BlackBerry 7100v - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 56 x 20 mm (4.49 x 2.20 x 0.79 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | 2.37 inches, 18.1 cm2 (~28.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 260 pixels (~149 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32MB 4MB RAM |
| 32 MB flash memory 4 MB SRAM | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |