
| BlackBerry 4G LTE Playbook - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | HSPA / LTE |
| 2G bands | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 194 x 130 x 10 mm (7.64 x 5.12 x 0.39 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry Tablet 2.0 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Micro HDMI port Document viewer/editor BlackBerry Bridge Media player MP3/WMA/AAC+ Video player DivX/WMV/XviD/3gp Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 470 EUR |