
| Bird V5518+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87.8 x 43.8 x 21.9 mm (3.46 x 1.72 x 0.86 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Second external LCD, monochrome display, 1.1 inches | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| FR,HR,EFR,AMR voice codecs Languages: Chinese, English, French, Arabic, Hindi, Spanish, Portuguese | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |