
| Bird V09 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 83 x 43 x 20 mm (3.27 x 1.69 x 0.79 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external mono display | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue Grey |