
| Bird MP300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 44 x 19.5 mm (4.25 x 1.73 x 0.77 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Wallpaper, animated screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 2 embedded + download |
| Java | Yes |
| MP3/Midi Player Predictive text input Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Black |