
| Bird M11 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 44 x 15.2 mm (4.25 x 1.73 x 0.60 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/MIDI player Calculator World time Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | |