
| Bird M08 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 87.8 x 43.3 x 21.3 mm (3.46 x 1.70 x 0.84 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external CSTN display, 65K colors, (96x64 pixels) 7 colors flashing LED Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 300 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Organizer World time Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 2 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | |