
| Bird M01 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89.5 x 44 x 18.2 mm (3.52 x 1.73 x 0.72 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | OLED, 260K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~18.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 62MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 Player Audio Recorder FR,HR,EFR,AMR voice codecs Languages: Chinese, English, French, Spanish, Portuguese | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |