
| Bird DV10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82.9 x 43 x 21.6 mm (3.26 x 1.69 x 0.85 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 entries, Photocall |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Blue |