
| Bird D720 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 46 x 15.9 mm (3.94 x 1.81 x 0.63 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~24.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/ MP4 player Voice memo Data/ Fax Modem FR,HR,EFR,AMR voice codecs Languages: Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Hindi | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Green, Blue |