
| Bird D680 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 42 x 21 mm (3.46 x 1.65 x 0.83 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external CSTN display, 65K colors, (96x64 pixels) Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| 2 MB for MMS messages 200 SMS messages | |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 2 embedded + download |
| Java | No |
| MP3/MIDI player Calculator World time Predictive text input Currency convertor Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | |