
| Bird D515 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 106.7 x 46.3 x 10.3 mm (4.20 x 1.82 x 0.41 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Optional |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio (optional) |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/ MP4 player Audio Recorder Data/ Fax Modem FR,HR,EFR,AMR voice codecs Languages: Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Hindi | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |