
| BenQ-Siemens Z150 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, 1Q |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 79 x 40 x 20 mm (3.11 x 1.57 x 0.79 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| - Second external CSTN display 96 x 64 pixels, 4096 colors - Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(40) ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| - Java MIDP 1.0 - WAP 2.0 - iTap | |
| Battery | |
| Type | |
| Misc | |
| Colors | |