
| BenQ-Siemens SL91 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89 x 47 x 23 mm (3.50 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~29.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Touch-sensitive navigation keys | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/eAAC+/XMF player Predictive text input Reminder Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 310 h |
| Talk time | Up to 3 h 15 min |
| Misc | |
| Colors | Magic Black |