
| BenQ-Siemens SF71 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 48 x 23 mm (3.78 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Second external 65K colors display, OLED (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 45MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | 5 - StarWars, SeaBattle, SuperBomber + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony MP3/AAC/AAC+/eAAC+ player Photo editor Predictive text input Voice dial Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |