
| BenQ-Siemens M81 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.3 x 47.5 x 18.4 mm (4.15 x 1.87 x 0.72 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Dust and shock resistant | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 27 x 36 mm, 10.0 cm2 (~20.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio (~122 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | RS-MMC |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 27MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Graphite Black, Steel Blue |