
| BenQ-Siemens EF91 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 46.5 x 23.5 mm, 86 cc (3.62 x 1.83 x 0.93 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 (~29.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Second external 65K colors display, OLED(96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 3D sound | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony MP3/AAC player Predictive text input Voice memo Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Arctic Silver |