
| BenQ-Siemens EF81 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94 x 51 x 15.9 mm (3.70 x 2.01 x 0.63 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 (~31.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Second external 256K colors display, TFT (120 x 160 pixels) Aluminum rear cover | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | rotating lens |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | 5 - StarWars, SeaBattle, SuperBomber + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony MP3/AAC player Video player Photo editor Predictive text input Voice dial Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Titanium Silver |