
| BenQ-Siemens EF71 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 47 x 18.5 mm (3.54 x 1.85 x 0.73 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.2 cm2 (~36.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Second external mono display, OLED (128 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 24MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 3D surround sound, 10-band equalizer | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/WMA player Photo editor Predictive text input Voice memo Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 225 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Stellar Aluminum |