
| BenQ-Siemens EF51 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89 x 49 x 18 mm (3.50 x 1.93 x 0.71 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 40 x 40 mm, 15.6 cm2 (~35.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 128 pixels (~80 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 3D surround sound | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| WMA/MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Voice memo Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 870 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Flashy White, Black |