
| BenQ-Siemens E81 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.8 x 46.7 x 16.7 mm (3.93 x 1.84 x 0.66 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/eAAC+/XMF player Predictive text input Reminder Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Lucent Black |