
| BenQ-Siemens E71 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 46 x 15 mm (4.09 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.1 inches, 31 x 42 mm, 13.7 cm2 (~28.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Stand-by | Up to 390 h |
| Talk time | Up to 6 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Dark Silver, Onyx Black |