
| BenQ-Siemens E61 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 44 x 17 mm (3.98 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 (~22.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 500 x 12 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 1MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| AAC/AAC+/AAC++/MIDI/MP3/PCM(WAV)/XMF player Predictive text input Voice memo Organizer Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 840 mAh battery |
| Stand-by | Up to 215 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver, Orange |