
| BenQ-Siemens CF61 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 46 x 23 mm, 80 cc (3.46 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 (~25.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Second external 4K colors display, CSTN (96 x 64 pixels) 5-way navigation key | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 3D surround sound | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/WMA player Predictive text input Organizer Exchangeable front cover Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 225 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |