
| BenQ-Siemens C31 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, June |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 99.8 x 46.7 x 16.7 mm (3.93 x 1.84 x 0.66 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| AAC/MP3 player Predictive text input Voice memo Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 170 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | SilverShine, GraphiteGloss |