
| BenQ-Siemens A53 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 42 x 14.8 mm (3.15 x 1.65 x 0.58 in) |
| Weight | 68 g (2.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Second external 65K colors CSTN display, 120 x 160 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Pink |