
| BenQ-Siemens A38 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 45.5 x 18.7 mm (4.07 x 1.79 x 0.74 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.4 inches, 5.8 cm2 (~12.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 96 x 64 pixels, 3:2 ratio (~82 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 256 KB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(32) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | No |
| Games | Box World, Mini Mouse, Bricks |
| Java | No |
| iTap Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery |
| Stand-by | Up to 286 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Bold Charcoal, X-treme Gray |