
| BenQ EL71 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 46.3 x 16.5 mm (3.54 x 1.82 x 0.65 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/WAV player Predictive text input Stopwatch Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 570 mAh battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Vibrant grey |