
| BenQ E55 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, July. Released 2008, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94 x 48 x 19 mm (3.70 x 1.89 x 0.75 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Wallpapers Second external 1-inch 65K CSTN display, 96 x 64 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 45MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.2 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 2 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Red, Brown |