
| Benefon iO - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 1999 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 56 x 24 mm (4.80 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 6 lines |
| Dynamic & user-selectable font size Cyrillic characters | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | SIM only |
| Call records | 15 dialed, 5 received, 5 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 3 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Phone ON/OFF timers Temperature indicator | |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 700 mAh battery |
| Stand-by | 60 h |
| Talk time | 5 h |
| Misc | |
| Colors | 6 |