
| AT&T SMT5700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2007, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 60 x 14 mm (4.41 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Chipset | TI OMAP V1030 |
| CPU | 260 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Pocket Office MP3/MP4 player Voice dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Gray |