
| AT&T Quickfire - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, November. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 56 x 18 mm (4.29 x 2.20 x 0.71 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 29MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+/WMA player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 288 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Gray, Green, Orange |
| SAR | 1.10 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |