
| AT&T Mustang - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 1.8 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, October. Released 2007, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 50 x 19.9 mm (4.02 x 1.97 x 0.78 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Dual slide design | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Windows Mobile 6 Standard |
| CPU | Marvell Bulverde 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Voice memo MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player File manager | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1320 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |