
| Amoi WMA8701A - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.4 x 48 x 13.8 mm (4.31 x 1.89 x 0.54 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~28.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 200MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, AMR, MP3, AAC, AAC+, WAV, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Audio/ player P2P Video Support PC Sync Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |