
| Amoi WMA8508 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, August |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 95 x 48 x 15.9 mm (3.74 x 1.89 x 0.63 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| - Second external OLED display, 128 x 36 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | rotating lens |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, AMR, MP3, AAC, AAC+, midi, wav ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Audio/ player P2P Video Support PC Sync Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |